A A A

Spływ po Bugu na trasie: Dubienka - Dorohusk

W najbliższą niedzielę 10 lipca zapraszam na spływ kajakowy z Dubienki do Dorohuska.

 

 

Trasa spływu: rozpoczynamy przygodę w Hrubieszowie przy Stokrotce na Piłsudskiego. Następnie po dojeżdzie do Dubienki wchodzimy do kajaków i Bugiem płyniemy przez około 30 kmdo Dorohuska, a nastepnie wracamy do Hrubieszowa samochodem. Po drodze na Bugu zrobimy odpoczynek z grillem.

 

Termin spływu: 10 lipca 2016 r. Wyjazd z Hrubieszowa około godziny 8 30 (Stokrotka na ul. Piłsudskiego).

 

Zgłaszać można się za pośrednictwem telefonu, maila, facebooka oraz gg, skypa. Termin zgłoszenia 9 lipca 2016 r (sobota). Ostateczne potwierdzenie wypłynięcia to godzina 7 00 w niedziele rano. W zgłoszeniu należy podać: nazwisko i imię oraz PESEL uczestnika.

 

Koszt spływu uzależniony od ilości chętnych lecz sądzę, że około 40 zł. Każdy uczestnik ostatniego spływu jeśli przyprowadzi ze sobą 2 nowe osoby otrzymuje 10% zniżki.

 

Osoby pływające po granicznej rzece Bug powinny zapoznać się w szczególności z: Podstawowe informacje dla kajakarzy a także Bug rzeka graniczna

 

 

Dla przyjezdnych istnieje możliwość skorzystania z noclegu w gospodarstwach agroturystycznych.

 

Opis trasy:

Wypływamy z Dubienki (Starorzecze i jezioro Deusze) przed słupem 953. Następnie po przepłynięciu 3,5 km widoczny słup 955. 2 kilometry dalej z lewej bużysko i 2,5 km dalej słup 960.

Przed słupem 662 do Bugu uchodzi rzeka Wełnianka.

12 km od startu wieś Uchańka, doskonale widoczna z Bugu. Komfortowe lądowanie na prawym brzegu po wpłynięciu do bużyska. Rozległe, wysokie łąki pomiędzy końcem wsi, Bugiem od wschodu i starorzeczem od północy. Wygodny, łagodnie schodzący brzeg starorzecza. Tu można zrobić odpoczynek i pogrilować. Najbliższy słup graniczny nr 966, poniżej miejsca przybijania.

Po dwóch kilometrach Kolemczyce. Z rzeki widoczne zabudowania

Graniczny słup ukraiński nr 970 po 2 km i kolejny 971 po 1 km.

18 kilometr spływu i widoczna wieś Husynne. Możliwe miejsce wodowania, okolice słupa nr 972.

Po 24 km nad rzeką, po stronie ukraińskiej, przewody linii elektrycznej niskiego napięcia widoczne na długości ok. 200 m.

Kilometr dalej Ukraiński słup nr 978.

Na 26 km wysoki, opadający pod kątem ok. 60°, piaszczysty prawy brzeg, przy brzegu linia elektryczna, widoczna na długości ok. 100 m, a za nią sosnowy las.

27 km od startu Polski słup nr 980.

Około 32 km od Dubienki  Dorohusk. Przed słupem 985 ujście rzeki Udal. Wpływanie do starorzecza bezpośrednio za ujściem Udalu i przed wysokim brzegiem na zakolu Bugu. Wygodny dojazd z Dorohuska.

Jest tu dogodne miejsce do wyciągnięcia kajaków. Jednak ponieważ była tu naprawiana erozja rzeki trzeba bedzie kajaki wynieść po kamieniach około 20 m pod lekką górkę.

 

Bug na tej trasie jest wyjątkowo urokliwy i wart przepłynięcia. Zaświadczyć o tym może chociażby kilka zamieszczonych zdjęć.